Jak zadbać o ochronę głowy i oczu podczas jazdy rowerem??>

Bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem jest kluczowe, zwłaszcza dla osób, które decydują się na jazdę profesjonalną zamiast rekreacyjnej. Jednak nawet podczas rekreacyjnej jazdy na rowerze może dojść do urazu głowy, który jest wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia. Jak się przed nim chronić?

Pierwszą ważną zasadą, do której należy się stosować podczas bezpiecznej jazdy rowerowej, jest noszenie kasków rowerowych. Obecnie w sklepach z akcesoriami sportowymi dostępne są kaski rowerowe w różnych wersjach kolorystycznych i rozmiarach, w tym również kaski dla dzieci. Wbrew pozorom o wypadek na rowerze wcale nie jest trudno, a upadek na głowę może zakończyć się naprawdę groźnie. Aby temu zapobiec, należy nosić kask podczas każdej jazdy na rowerze, nawet jeśli pokonujemy niewielki dystans lub jest ona czysto rekreacyjna.

Tym, co jest wyjątkowo groźne podczas jazdy na rowerze, a na co wiele osób nie zwraca uwagi lub to lekceważy, jest ryzyko zaprószenia oka. Do oczu rowerzystów często wpadają przelatujące owady, drobiny pyłu lub piasku, które wzbijają się w powietrze podczas jazdy. Niekiedy takiego zanieczyszczenia nie da się samodzielnie wyjąć, a obecność ciała obcego w oku może prowadzić do jego zapalenia. Zaprószenie oka sprzyja jednak nie tylko zapaleniu. Tymczasowe upośledzenie narządu wzroku podczas jazdy może w skrajnych przypadkach zakończyć się wpadnięciem pod samochód, dlatego warto nosić okulary rowerowe, które skutecznie chronią przed zaprószeniem.

Tags: